,
Car.ir را در تلگرام دنبال کنید


دردسر تصادف با خودرو‌های گران‌ قیمت!

۲۸ مهر ۱۳۹۳
16,248 بازدید
11 دیدگاه
دسته بندی : تصادفات و حوادث
0
0

طبق قانون در تصادفات رانندگی، شرکت‌های بیمه باید ۲.۵ درصد رقم دیه کامل در ماه‌های حرام که امسال معادل ۵ میلیون تومان است را به زیان دیده پرداخت کنند و مابقی خسارت باید توسط مقصر حادثه پرداخت شود.

به گزارش فارس، در سال‌های اخیر با افزایش روزافزون خودروهای شخصی در خیابان‌های شهر، عده زیادی از مردم مخصوصاً در کلانشهرها هر روز دچار تصادف رانندگی شده و روزها و گاهی ماه‌ها درگیر گذراندن مراحل اداری برای دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه می‌شوند.

از سوی دیگر، بسیاری از رانندگان به دلیل عدم آگاهی از قانون و با تکیه بر بیمه‌نامه شخص ثالث خودرویشان، در هنگام رانندگی نسبت به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی بی‌توجه هستند و تصور می‌کنند که بیمه هرگونه خسارت ناشی از تصادف را با هر میزان و رقمی پرداخت می‌کند.

این در حالی است که بر اساس ماده 4 قانون بیمه اجباری شخص ثالث، حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت‌ بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام و در بخش خسارت مالی معادل حداقل 2.5 درصد تعهدات بدنی خواهد بود به عبارت ساده‌تر در صورت تصادف دو خودرو، شرکت بیمه موظف است تا سقف 2.5 درصد میزان دیه کامل در ماه‌های حرام که طبق نرخ اعلامی قوه قضاییه امسال معادل 5 میلیون تومان خواهد بود، به زیان دیده پرداخت کند و مابقی خسارت باید توسط مقصر حادثه پرداخت شود.

ماده 18 قانون به این شرح است: «شرکت‌های بیمه مکلفند خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی موضوع این قانون را در مواردی که وسایل نقلیه مسبب و زیان‌دیده در زمان حادثه دارای بیمه‌نامه معتبر بوده و بین طرفین حادثه اختلافی وجود نداشته باشد، حداکثر تا سقف تعهدات مالی مندرج در ماده 4 این قانون بدون اخذ گزارش مقامات انتظامی پرداخت کنند.»

معاون نظارت بیمه مرکزی در این باره می‌گوید: این رقم نمی‌تواند جبران کننده خسارات برخی تصادفات باشد و دارندگان وسایل نقلیه می‌توانند با خرید پوشش اضافه اختیاری بیمه‌نامه با مبلغ بالاتر، پوشش بیمه‌ای خود را تا چند ده میلیون تومان نیز افزایش دهند اما اگر این کار را نکنند و خسارت مالی وارده بیش از 5 میلیون تومان باشد، مابقی خسارت را باید از جیب پرداخت کنند.

بنابراین دارندگان خودرو باید در حین رانندگی مراقب باشند چون در صورت تصادف با خودروی دیگر خصوصاً در صورتی که خودروی مقابل در زمره خودروهای لوکس و گران قیمت باشد، متحمل هزینه سنگین مالی خواهند شد.


منبع خبر : فارس نیوز

دیدگاه ها

مرتب سازی بر اساس
نمایش
 • فرزادفرزاد پاسخ

  ۰۶ مرداد ۱۳۹۴
  1
  1
  این یعنی تاوان ماشین لوکس سوار شدن عدهای خاص رو باید ما مردم مظلوم و معمولی از جیبمون بدیم

  زیرو ام ار جی

  ۲۳ آذر ۱۳۹۴
  0
  2
  خوب طرف نمیتونه سوار نشه که یه وقت ما بهش نزنیم.. باید فاصله گرفت نه اینکه مثل بعضیا کل کل کرد باهاشون
 • آفرین پاسخ

  ۳۰ مهر ۱۳۹۳
  1
  0
  متاسفانه همیشه همین روش است اعلام می کنند اگر خدمات بهتر نی خواهید پول بیشتر باید بدهید وقتی پول بیشتر نی دهی بعد از ندت کوتاهی باز دوباره همین مسله را تکرار می کنند در مورد همه چیز همین جور لست
 • مسعود معمر پاسخ

  ۲۹ مهر ۱۳۹۳
  0
  5
  یکی معنی بیمه رو تو ایران به من بگه ؟

  آریوبر

  ۲۹ مهر ۱۳۹۳
  0
  4
  هیچی فقط ازت پول میگیرن یه کاغذ بت میدن
 • پسرتنها پاسخ

  ۲۸ مهر ۱۳۹۳
  0
  4
  بیمه ها فقط به فکر پر کردن جیب خودشونن دولت هم چیزی براشون کم نمی ذاره
 • یوونتوس پاسخ

  ۲۸ مهر ۱۳۹۳
  0
  4
  بنز و پورشه و بی ام دبلیو و لکسوس تو خیابون دیدین بزنین کنار تا اونا رد شدن (فکر کنید گوشیتون زنگ خورده!)
 • محمدماجد پاسخ

  ۲۸ مهر ۱۳۹۳
  0
  1
  ای بابا
 • یمین پاسخ

  ۲۸ مهر ۱۳۹۳
  0
  7
  درست رانندگی کنید تا اتفاقی نیفته
 • جرمی پاسخ

  ۲۸ مهر ۱۳۹۳
  0
  5
  شرکتهای بیمه موظف هستند بیمه گذار را بااین مسئله مهم اشنا کنند تا هنگام وقوع حادثه بیمه گذار علاوه بر پرداخت مبلغ بیمه متحمل زیانهای مادی و روانی بعد از تصادف نشود.نگفتن واقعیت از طرف این شرکتها به مردم نیز باید بعنوان یک جرم تلقی شود . نه اینکه نداشتن چنین بیمه مستحکمی باعث احتیاط در رانندگی میشود. فکر میکنید چند درصد مردم ایران وقتی به ماشین خود استارت میزنند با هدف کشتن و پرداخت دیه توسط بیمه به خیابونهای شهرشون ویا جاده ها میروند !
 • مختار پاسخ

  ۲۸ مهر ۱۳۹۳
  0
  2
  خوب دیگه، هر که با مش بیش........
 • رضا شاه علی پاسخ

  ۲۸ مهر ۱۳۹۳
  0
  1
  حالو ما نفهمیدیم این درمورد بیمه بدنه بود یا شخص ثالث
 • ام اچ بی پاسخ

  ۲۸ مهر ۱۳۹۳
  0
  2
  این که چیز جدیدی نیست از قبل بوده...